Na polskim rynku coraz popularniejsze stają się auta elektryczne i autonomiczne. Czy w związku z tym inwestowanie w samochód klasyczny, jest dobrym wyborem? Eksperci twierdzą, że właśnie teraz jest dobry czas na zakup auta zabytkowego, dlatego że takich aut jest dzisiaj coraz mniej. Na co należy zwrócić uwagę przy kupnie klasycznego samochodu. Dowiemy się poniżej.

Zakup auta zabytkowego – co warto wiedzieć?

Podczas poszukiwań auta obowiązują takie same zasady, jak na każdym rynku samochodowym. Tutaj liczy się duża wiedza na ten temat, Musimy konkretnie ustalić jakiego modelu dokładnie szukamy, warto też jest zaczerpnąć rady fachowca, bądź doświadczonego kolekcjonera, który pomorze nam rozwiać wszelkie wątpliwości. Chcemy, aby dokonany zakup był przyczyną zadowolenia, a nie problemów.

Jaki samochód może zostać zabytkiem?

Zgodnie z normami prawnymi o ruchu drogowym zabytkiem nazywamy pojazd, który na podstawie szczególnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków ruchomych lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z wytycznymi przepisami.

Konkretnie mówiąc, do aut zabytkowych zaliczamy auto, które:

 

– posiada co najmniej 25 lat,
– nie jest produkowane od 15 lat,
– posiada minimum 75 proc. zachowanych oryginalnych części, głównie jego podzespoły.

Samochody zabytkowe i ich rejestracja?

Czy warto rejestrować samochód jako zabytkowy. Wymieniamy dla Was plusy rejestracji:

– jeżeli sprowadzimy auto ze Stanów Zjednoczonych bądź Wielkiej Brytanii, nie mamy obowiązku dostosować takiego auta do polskich wymogów, które muszą spełniać pojazdy dopuszczone do ruchu drogowego.
– bezterminowy przegląd. Jeżeli raz dokonamy przeglądu obowiązuje on do końca używania pojazdu, duży plus, że nie trzeba wykonywać go co roku.
– terminowe ubezpieczenie OC – auto możemy ubezpieczyć jedynie na czas użytkowania – np. 1 miesiąc w roku; przez pozostałe miesiące zabytek może nie mieć ważnego ubezpieczenia,
– możliwość wypożyczenia takiego auta w celach zarobkowych, np: wynajęcie samochodu do ślubu.
– zwolnienie z kosztów recyklingowych, w wysokości 500 zł, tylko w przypadku auta rejestrowanego w kraju po raz pierwszy,
– żółte tablice, których nie spotykamy na ulicy codziennie.

Niestety jak w każdym przypadku, są i negatywne strony rejestracji samochodów zabytkowych:

– czasochłonny proces rejestracji pojazdu, który wiąże się z większymi kosztami,
– systematyczne dbanie o stan techniczny naszego samochodu
– brak możliwości przerobienia auta, tym jego bardziej niszczenia.
– właściwa ochrona, która zabezpieczy nasz auto przed kradzieżą,
– zgłoszenie w serwisie wymiany głównych podzespołów, zmiany barwy nadwozia, itp.,
– zgłoszenie u renowatora kwestii sprzedaży samochodu.

Reasumując, kupno auta zabytkowego to przemyślana decyzja, Czas, który spędzimy na poszukiwaniach, przeglądaniu forów, dyskusjach z osobami doświadczonymi w tym temacie, z pewnością pomoże nam pogłębić naszą wiedzę. Dzięki temu unikniemy kłopotów związanych z nadmiernymi wydatkami. Sprawdź więcej na www.theleader.com.pl