Przewozy różnego typu towarów to podstawa funkcjonowania gospodarki. Poprawne działanie systemu transportowego wpływa na wszystkie branże usługowe, przemysłowe i handlowe, zaczynając od budownictwa, a kończąc na codziennych dostawach do sklepów. Większość ładunków na terenie Unii Europejskiej przewożona jest specjalnie przystosowanymi samochodami. Jakie przepisy obowiązują w firmach transportowych? Sprawdź najważniejsze zasady, których przestrzegać muszą spedytorzy, przewoźnicy i kierowcy.
Czym są obszary aktywnej polityki transportowej UE?
Transport samochodowy odgrywa kluczową rolę w stymulacji wzrostu gospodarczego i rozwoju różnego rodzaju przedsiębiorstw. Przewozy drogowe są szczególnie ważne z powodów ekonomicznych. Wspomagają działanie biznesów i wyrównują szanse poszczególnych regionów, które nie są bogate w złoża naturalnych dóbr. Z tego powodu Unia Europejska bardzo troszczy się o odpowiednią regulację przepisów i pozyskiwanie środków na finansowanie infrastruktury.
Rozwój sieci transportowej
Polityka transportowa Unii Europejskiej obejmuje szeroki zakres działań, jednak najważniejszy jest rozwój tzw. transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T). Inwestycje w tym obszarze to przede wszystkim nowe drogi, tory kolejowe czy porty lotnicze. Z uwagi na powszechność przewozów samochodowych duże znaczenie ma utrzymanie infrastruktury w dobrym stanie. Kluczowe jest też tworzenie nowych połączeń międzynarodowych.
Dbanie o ekologię
Obszarem, który staje się coraz bardziej istotny dla Unii Europejskiej, jest dbanie o środowisko naturalne. Równoważenie rozwoju infrastruktury drogowej z ochroną terenów zielonych obejmuje budowę specjalnych przejść dla zwierząt i ekranów zmniejszających hałas. Cały czas wprowadzane są też wymogi dotyczące czystości spalin.
Polityka transportowa UE – jaki ma wpływ na działalność firm przewozowych?
Kluczową kwestią w regulacjach, wynikających z kształtowania polityki transportowej w Unii Europejskiej, są wymagania dotyczące czasu pracy kierowców. Nadmierne zmęczenie jest jedną z głównych przyczyn utraty koncentracji. Zwolnienie reakcji może znacznie zwiększyć ryzyko niebezpiecznych wypadków. Dlatego w nowych pojazdach wykorzystuje się tachometry, które przechowują dane z trasy i kontrolują czas jazdy.
Jak Unia Europejska zapewnia bezpieczeństwo na drogach?
Transport towarów jest regulowany szczegółowymi przepisami. Dotyczą one wszystkich aspektów działania firm przewozowych. Największe znaczenie mają zalecenia związane z odpowiednim wyposażeniem ciężarówek. Obowiązkowe są innowacyjne rozwiązania takie jak systemy automatycznego hamowania czy też monitoring terenu wokół pojazdu, który ułatwia poruszanie się przy cofaniu i skręcaniu. Bezpieczeństwo mają zapewnić też dodatkowe ograniczenia na niektórych odcinkach dróg.
Ważna jest też troska o prawidłowe rozmieszczenie i mocowanie przewożonych towarów. Zaniedbania w tym obszarze mogą być bardzo niebezpieczne, ponieważ przemieszczająca się masa sprawia, że samochód traci stabilność. Równie duże znaczenie ma przestrzeganie przepisów dotyczących ładunków ponadgabarytowych. Aby przewozić takie towary, firma musi uzyskać odpowiednie zezwolenia transportowe.
Najnowsze komentarze